Menu

POPIS OBLASTI

Chopok a Dereše sa nachádzajú v centrálnej časti Nízkych Tatier. Na severnej strane Chopku je situované známe lyžiarske centrum Jasná, ktoré tvorí záver Demänovskej doliny. Pod vrcholom Chopku sa nachádza naša Kamenná chata a retranslačno-meteorologická stanica. Južná a severná strana oblasti je prepojená kabínkovými lanovkami. Dereše je súhrnný názov pre masív od Chopku na západ až po sedlo Poľany, pričom hlavný dvojvrchol Derešov sa nachádza približne v jeho polovici. Južné svahy Chopku a Derešov sú pomerne málo strmé na rozdiel od severných zrázov, ktoré tvoria ideálne terény pre extrémne lyžovanie.

CHOPOK



Severná strana sa dá rozdeliť na 3 (pre freerajdových lyžiarov zaujímavé) oblasti:

  • Luková dolina, ktorá sa nachádza na severo-východ od vrcholu Chopku
  • Hlavný derešský kotol, ktorý sa nachádza medzi Chopkom a hlavným vrcholom Derešov (t.j. z východu je ohraničený lyžiarskym strediskom Jasná, zo západu hrebeňom vybiehajúcim z vrcholu Veľkého Dereša na sever)
  • Stredný derešský kotol, ktorý je menší ako hlavný derešský kotol a netypický tým, že jeho horná časť je tvorená rozsiahlou málo strmou pláňou a až neskôr sa láme v strmšiu skalno-snehovú bariéru
  • Západný derešský kotol, ktorý tvorí ostatnú časť masívu (od hrebeňa vybiehajúceho z Veľkého Dereša až po sedlo Poľany)



FRÍRAJD

FreeRide

Kedže sa jedná o severnú stranu, na začiatku zimy (december) tu býva menej snehu kvôli severným vetrom. Vo výnimočných prípadoch sa dá lyžovať aj v decembri (napríklad zima 2005/2006), no vo všeobecnosti sú lepšie podmienky až v januári, februári, marci a na jar. Lavíny v tejto oblasti nebývajú objemovo veľké, skôr sa jedná o menšie doskovité lavíny (okrem niektorých širokých žľabov ako napr. Školský žľab). Napriek tomu treba mať potrebnú lavínovú výbavu (sonda, lopatka, hľadací prístroj) a informovať sa o stupni lavínového nebezpečenstva.

V spolupráci s Miroslavom Peťom sme pre frírajderistov pripravili mapky Lukovej doliny a Hlavného derešského kotla s popisom jednotlivých trás:

SEKTOR 1: LUKOVÁ DOLINA

Luková dolina

ABCD1D2D3EFGGI

SEKTOR 2: HLAVNÝ DEREŠSKÝ KOTOL

Hlavný Derešský kotol

ABCDE1E2F1F2GHIJ1J2J3KL1-L3

SKIALPINIZMUS

Dalo by sa povedať, že Chopok je mekkou skialpinizmu aj skiturizmu (aby sme neurazili ozajstnych alpinistov). SKITuring, SPEEDturing na Chopku je väčšinou po zjazdovkách, či už kvôli nedostatku snehu v teréne, alebo nedostatku tzv. "skills", pohodlnosti resp. strachu z voľného terénu. Nebudeme rozoberať či sa tento trend stredisku páči alebo nie, našťastie sa k tomu postavili tak, že kvôli bezpečnosti lyžiarov aj skialpinistov, vytvorili oficiálne výstupové trasy, 2 z juhu, 2 zo severu.

Skialp areál Chopok je na severnej strane vytýčený od západu dolinou Zadnej vody do sedla Poľany, ďalej po hlavnom hrebeni cez vrchol Dereše, Chopok, Demänovské sedlo po Krúpovu hoľu, dolu na sever do Širokej doliny k stredisku Demänovská Dolina – Lúčky. Z Lúčok smeruje hranica k ďalšiemu stredisku, Jasná – Záhradky a okolo Vrbického plesa. Na južnej strane areál taktiež kopíruje hlavný hrebeň horstva od vrchu Dereše cez Chopok, Krúpovu hoľu a Ďumbier k Štefánikovej chate na východe vyhradeného priestoru. K areálu možno pričleniť skialpinistický koridor okolo Chaty pod Ďumbierom (Kozie chrbty a záver Zelenskej Mlynnej doliny). Južná hranica vedie Trangošskou dolinou cez Halašovu jamu k Trangoške a Srdiečku. Zo Srdiečka pokračuje zjazdovkou Krupová do Krupovej doliny a jej záverom stúpa k magistrále (modrá značka) až do sedla Príslop, kde rázsochou Derešov vrcholí na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.

SKIALP

KAM NA VÝLET

V okolí sa na severe nachádzajú Demänovské jaskyne: jaskyňa Slobody (tretia najkrajšia jaskyňa v Európe - čo sa týka výzdoby), Ľadová jaskyňa. Na juhu je Jaskyňa Mŕtvych Netopierov (odporúčame) a Bystrianska jaskyňa. V okolí Chopku a na hrebeni Nízkych Tatier je veľa športových a turistických možností: vysokohorská turistika, horské behy, horolezectvo, skalolezectvo, skialpinizmus, športové lietanie na padákoch, MTB - výšľapy, zjazdy, speedtouring, speedhiking...

Prenocovanie pri prechode Nízkych Tatier je možné na miestach: chata pod Kráľovou Hoľou, Andrejcová (útulňa), Ramža(útulňa), Čertovica, chata MRŠ, my - Kamienka, Ďurková (útulňa), Hiadelské sedlo (útulňa). Pri nočnom táborení si dávajte pozor na medvede. Jedlo, ktoré máte so sebou vonia. To ho môže prilákať aj z väčšej diaľky. Dám príhodu: Bolo obdobie, že sa tu motal taký čerstvo sprivatizovaný medveď "smetiar" a mal pokusy dostať sa aj do našej rozvoniavajúcej kuchyne neskoro večer. A poviem Vám, že keď sa postavil za kuchynským oknom na zadné a oprel o okno...."Nebolo mi do smiechu." Ale napadol sneh a rozprávky bol koniec.

Kam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výletKam na výlet